Coventry Olayı


Coventry Olayı


2. Dünya savaşı sırasında yaşanmış gerçek bir olaydır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar büyük bir üstünlükle müttefik devletlere saldırmakta, işgaller yaşanmakta, şiddetli çatışma ve bombardımanlar gerçekleşmekteydi.


Savaş sahnesinde kaderi değiştirebilecek en büyük silah, askeri gücün aksine; Almanlar’ın çözülemez olarak kabul ettiği ve çok güvendikleri, Enigma’nın sırrının çözülmesiydi. Almanlar, tüm önemli mesajlarını şifreli bir şekilde göndermek için Enigma adını verdikleri cihazı kullanıyordu. Enigma’nın şifresinin çözülmesiyle; Almanlar’ın bir sonraki adımı bilinecek; Alman birliklerinin nerede, ne zaman, ne yapacakları gibi hayati bilgiler öğrenilecekti.

İngilizler, üzerinde yoğun şekilde çalıştıkları Enigma’nın şifresini çözdüklerinde savaşın tüm kaderini değiştireceklerini biliyordu. İngilizler; Hitler ve üst düzey komutanlar arasında kullandıkları bu şifrenin çözüldüğünün Almanlar tarafından anlaşılmaması ve tüm müttefik devletlerinin büyük kayıplar yaşamaması için için büyük fedakarlıklar yapmak zorunda kaldı.

Bir sonbahar günü gelen mesaj, İngilizleri büyük bir seçim yapmak zorunda bıraktı. Mesajda İngiltere’nin ortasında bulunan otomobil, bisiklet, uçak motoru ve bunun gibi önemli sanayi ürünlerinin üretildiği sanayi kenti Coventry’nin bombalanacağı bilgisi geçiyordu. 

Eğer İngilizler şehri boşaltılır ya da önlem alırsa Almanlar şifrenin çözüldüğünü fark edip tüm şifreleme sistemini değiştirecekti. Bu, Müttefiklerin savaşı tamamıyla kaybetmesine yol açacaktı. Eğer bir önlem alınmazsa; yüzlerce masum erkek, kadın ve çocuk ölecekti. Üstelik mesajda saldırının birkaç saat içersinde gerçekleşeceği bilgisi geçiyordu.

Churchill’in kararıyla, İngilizler bu sırrı sakladılar ve şehri boşaltmadılar. Sadece alışılmış önlemler alındı, başta itfaiye olmak üzere, sivil savunma teşkilatı, hastaneler uyarıldı.

Almanların; Moonlight Sonata Operasyonu ismini verdiği saldırı 14 Kasım 1949 gecesi ve 15 Kasım 1940 sabahı, yaklaşık 515 Alman bombardıman uçağı ile gerçekleşti. Uçaklar ev ya da sokak ayrımı yapmaksızın şehre, 150.000 yangın bombası ve 500 tondan fazla yüksek infilak bombası attı. Hava saldırısı 12 fabrika ve tarihî Saint Michael Katedrali de dahil olmak üzere, şehir merkezinin büyük bir kısmını yerle bir etti. Binaların bombalanmasıyla yollar kapanmış ve insanların kaçabilecek yeri kalmamıştı. Saldırıda 568 kişi hayatını kaybetti ve 863 kişi ağır şekilde yaralandı. Sadece bir gecede 4.300 ev ve şehirdeki diğer fabrika ve binalarının üçte ikisi yok olmuştu. 
Coventry bombardımanı, İngiltere için modern hava savaşının ne kadar acımasız olduğunun sembolü hâline gelmiştir.

İngilizler’in yapmış olduğu bu fedakarlık sayesinde Enigma’nın şifresinin çözülmüş olduğunu savaş boyunca anlaşılmamış ve Almanlar’ın ikinci dünya savaşında yenilmesinde büyük rol oynamıştır.

Bombardımadan sonra Coventry şehri ;

Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler.

Daha çok makale istiyorsanız sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız :)
www.facebook.com/kapanmayandosya
www.facebook.com/groups/kapanmayandosya
www.kapanmayandosya.blogspot.com
www.kapanmayandosya.tr.gg

Yorumlar