Koneksi internet anda terputus. Tunggu dan coba lagi , atau Refresh Halaman.

Konya/Karabağ Kasabasında Yaşanıldığı Söylenen EfsanelerKONYA KARABAĞ KASABASIN'DA   YAŞANILDIĞI SÖYLENEN EFSANELER
Merhaba arkadaşlar ben İSMAİL ÖZKUL  size ilk önce Konya Cihanbeyli Karabag kasabası ile ilğili kısa bilğiler vererek başlıyım Karabağ'ın tarihçesi ile ilgili elde yazılı kaynaklar yoktur. Bütün bilgiler eksik veya fazla, nesilden nesile anlatıla gelenlere dayanmaktadır. Anlatılanlara göre, Belde halkının kökeni Orta Asya'da Hazar denizinin batısında şimdiki Büyük Karabağ (Dağlık Karabağ'dan gelmektedir. Türkmenler burada oymaklar halinde yaşamakta iken, çıkan bir hadise sonucunda oymak beyi öldürür. Oymak Beyi' nin ölümüne üzülen halk yas için başlarına kara bez (bağ) bağlarlar. Bundan dolayı bu bölgede yaşayanlara Karabağlı demişlerdir.
Beyleri ölen oymak, Azerbaycan Karabağ'ından ayrılarak, Konya'ya gelirler. Zamanın Konya Valisine çıkarlar. Vali Konya'da şimdiki Musalla mevkiinde bir yer gösterir. Geçmini daha çok hayvancılıkla sağlayan halk daha sonra develerle tuz taşımacılığı yapmaya başlarlar. Cihanbeyli ilçesine bağlı olan Yapalı beldesi yakınlarındaki Bolluk Mevkiine yerleşirler. Burasının rutubetli olması nedeniyle develeri Yanıkara hastalığına yakalanan halk buradan ayrılmak zorunda kalır. Daha sonra Afyonkarahisar ilinin Bolvadin ilçesindeki şimdiki Büyük Karabağ denilen bölgeye yerleşirler. Bir müddet burada kaldıktan sonra, ticaretle uğraşan beyleri şimdiki Karabağ Belediyesi'ne yerleşirler. Çünkü burası hem yerleşim, hemde hayvanların otlaması için uygun bir yerdir. Dolayısıyla belediyenin 160 yıllık bir mazisi vardır. 1973 yılında Karabağ belde statüsü kazanmıştır. Beldede geçim kaynağı olarak daha çok kamyonculuk yapılmaktadır. Bunun yanında Konya ilinin genelinde olduğu gibi belde halkının büyük çoğunluğu hububat tarımı yapmaktadır.
Karabağ Konya il merkezine 90 km ve Cihanbeyli ilçe merkezine ise 20 km uzaklıktadır.
sizin anlıyacağınız halkı türkmendir. karabağlılar daha yerleşmeden yüzyıllar önce Cihanbeyli de hristiyan mezarlıklarının olduğu söylenir yıllar sonra Cihanbeyli ve Karabağ çevresinde gezinen ruhlardan bahsedilmektedir bunlardan başlıcası başı kesik gelin 
BAŞI KESİK GELİN NE TÜR İBLİSTİR 


yıllar önce o topraklarda sel olduğu ve gelinin sele karışıp suda kaybolmuştur ve gelinin cenazesini o dönemde bulamaz Karabağ da ki derenin yakınında evi olan köy sakinleri gece ses duyduklarını söylerler hatta köyde millete taş attığı atılan taşa küfredenlerden de geçtiğimiz yıllarda çarpılmıştır derenin hemen karşısında duvarı yıkılmış bahçedeki tuvaleti yıkılmış bir ev bulunmaktadır o evde yaşayanlar evden taşınacaklarına yakın merdivenden pat pat seslerinin geldiklerini söylerler onlar taşındıktan sonra da evde def çalındığını söyleyen komşular bulunmaktadır en yakın sürede onların .
izlenimlerini de buraya yazacağım...

3 Comments

avatar

HOCAM ÇOK DEĞERLİ BİLĞİ

avatar

Gercektende GÜZEL bir bilgi

avatar

Gercektende GÜZEL bir bilgi