Koneksi internet anda terputus. Tunggu dan coba lagi , atau Refresh Halaman.

Nanking Katliamı (1937-1938, Çin-Japon)
Öncelikle herkese merhabalar. Bu konu biraz hassas ,miğde bulandırıcıdır ve akılda kalıcıdır. +13 yaşı ve büyüklerinin okumasını rica ederim.Nanking Katliamı
1937 Araliginda başlayan ve 1938 şubatında biten toplu katliamın adı. çok çok hassas bir konu. İkinci Dünya Savaşının hemen öncesinde yaşanan bu konu hem Çinliler, hem de Japonlar için çok farklı anlamlar içeriyor. Oldukca sağlam iddialara gore japonya 1937 sonunda çoğunluğu mültecilerden oluşan nanking'e saldırdığında 3 aydan kisa bir süre içinde 300.000 kişiyi öldürüyor. Anlatılan, resim ve bir takım resmi evraklarla desteklenen bu bilgiye göre yaşanan katliam inanilmaz boyutlarda. Onbinlerce kadina tecavuz edilip öldürülüyor. Bir kısmı Japon ordu genelevlerine yollaniyor. Sayısı yüzbinlere varan sivil korkunc sekilde öldürülüyor. Diri diri gömme, toplu olarak ateşe verilme. dar alana sıkısıtırlıp rastgele ateş edilme gibi korkunc, bir kısmı kesinlikle akla hayale gelmeyecek şekillerde infazlar başlıyor. Resimlerde bagirsaklari cikarilmis, kafalari ipe dizilmiş, binlercesi diri diri birbirine bağlı gömülmüş insanlari görmek mümkün.

Nanking toplu katliamı, çoğu zaman atom bombasinin kullanımını haklı göstermek için de telafuz edildiği için Japonlari öfkeden deliye ceviriyor. Bildigim kadarıyla Japon hukumetinin olay hakkındaki politikası da celiskili özellikle 90'larla birlikte katliamı tümden reddetme gibi bir yola sapmışlar. Katliamda ölen kişilerin sayılari, sivil olup olmadıkları, katliamın olup olmadığını tartışmak bile her iki tarafi da korkunç derecede öfkelendiriyor. Kimin kimi ne kadar öldürdüğü tartışmalı olsa da, ortada en 50000 ölü oldugu ve olayın dunya tarihinde hemen hiç bilinmediği de üzücü bir gerçek olarak duruyor.