Hinterkaifeck olayıfotoğrafta görülen bu çiftlikte 63 yaşındaki andreas gruber ve onun 72 yaşındaki eşi cäzilia, dul kalmış kızları 35 yaşındaki viktoria gabriel ve onun iki çocuğu ve bir de hizmetçileri maria yaşamaktaydı. bazı dedikodulara göre viktoria'nın küçük çocuğu, andreas ile girdikleri ensest bir ilişkinin ürünüydü ki bazı teorilere göre bu 6 kişinin kazmayla katledilmesinin sebebi de bu.

şimdi biraz olayın ayrıntılarına inelim. cinayetlerden birkaç gün önce andreas komşularına, "ya geçen bu kardaki ayak izlerine dikkat ettim, ormandan bizim çiftliğe doğru ayak izleri geliyor ama hiçbiri geri gitmiyor" diyor. ki bu noktada çok önceden okuduğum aklından bir sayı tut adlı kitabın yazarı john verdon'un, kitabın bazı yerlerinde bu olaydan esinlendiğini düşünüyorum zira kitapta da bu terse gitmeyen ayak izleriyle ilgili epey bir kafa yoruyordu kahramanımız.

konu dağılmasın; andreas aynı zamanda tavan arasından gelen ayak sesleri duyduğunu ve çiftlik evinde, kimsenin oraya nasıl geldiğinden haberi olmadığını iddia ettiği bir gazete bulduğunu söylüyor. bir de ek olarak evin anahtarları bu cinayetlerden birkaç gün önce kayboluyor. hmm.

burada hizmetçi maria'ya bir parantez açmak istiyorum ki kendisi dünyanın en bahtsız, en kara talihli insanı olabilir. zira ondan önceki hizmetçi, olaydan 6 ay önce 'bu ev hayaletli, lanetli' diye ortalığı galeyana getirip ayrılıyor çiftlikten. 6 ay hizmetçisiz idare eden hinterkaifeck sakinleri yeni bir hizmetçi tutmaya karar veriyorlar ve olaydan sadece birkaç saat önce maria çiftliğe varıyor. ah be maria.

olayların gerçekleştiği cuma gecesi neler yaşandığı elbette tam olarak bilinmiyor. 4 kişi; andreas, cazilia, viktoria ve onun kızı, sırayla ahıra 'çekiliyorlar.' buradaki çekilme başka bir anlamda kullanılıyor tabii. viktoria'nın oğlunu evin içinde, karyolada uyurken ve hizmetçiyi de yatak odasında öldürüyorlar.
4 gün sonra komşuları tarafından bulunuyor kurbanların cesetleri. 4 gün çok da kısa bir süre değil; ama o 4 gün boyunca evin bacası tütüyor, sığırlar besleniyor, mutfakta yemek yeniyor.
ertesi gün, yani 5 nisan'da otopsi yapılıyor. cesetlerin kafası kesilmiş yalnız viktoria'nın 7 yaşındaki kızının saldırıdan sonra birkaç saat hayatta kaldığı tespit ediliyor; anneannesinin, dedesinin ve annesinin kafası vücudundan ayrılmış bedenlerinin yanında. saçları ise yolunmuş, kendisi tarafından. huh.

polisler 100'den fazla kişiyi sorguluyor ki georg adlı müfettiş resmen kendini adıyor davaya ama sonuç çıkmıyor.
son sorgulama 1986'da yapılıyor. 1922-1986...
2007'de polis akademisi öğrencilerine şu davayı bir de modern tekniklerle bir araştırın hele diye ödev veriyorlar. kanıt sıfır, o kadar zaman geçmiş ama buna rağmen öğrenciler, ailenin hala yaşayan bir akrabasını fail olarak belirliyorlar fakat tabii ki emin olamıyorlar.

mevzu hırsızlık değil, evde yüklü miktarda para bulunuyor. ki zaten evde 4 gün kalan katil istese o parayı çalardı.
elimizdeki son veri de 1914'te savaşta öldüğü söylenen ama cesedi hiçbir zaman bulunmayan viktoria'nın kocası.

cesetler yakılıyor, bir anıt mezar yapılıyor. bir sonraki sene, 1923'te çiftlik yıkılıyor.

olay sonrası ahır (+18)

evin içi
Yorumlar