Bretagne MegalitleriYunanca “büyük” ve “taş” kelimelerinden üretilmiş “megalit”, yalnızca “büyük taş” demektir. Fransa'nın Bretagne bölgesindeki Departement Ille-et-Vilaine'de insan boyunu hayli aşan sayısız taş bulunuyor. Taşlar güneş sistemi örnek alınarak yerleştirilmiş ancak bunların meydana getirildiğinin tahmin edildiği M.Ö. 6000- M.Ö. 1800 yılları arasında güneş sistemimiz hakkında henüz kimsenin bir fikri olmadığını da hatırlamak gerekiyor! O çağlarda insanlık hala güneş sisteminden haberdar değildi.


Bayım, bu büyük kalıntıların haşmet ve yöntemine mi, yoksa özgün yapıları ya da kullanımlarına ait bir tek iz ve söylence olmadan burada olmalarındaki kaderlerinin garipliğine mi hayran kalayım, bilemiyorum.” RAHİP GROVER, 1847

Rahip Grover’in bu düşünceleri megalitlerin yüzyıllardır insanlar için taşıdığı çekiciliği ifade etmektedir. Geçmişten kalan bu megalitler, çok etkileyici ve harikulade yerlerdir ama onlar hakkındaki bilgilerimiz açısından da bir o kadar esrarengiz ve gariptirler.

Bretagne Taşları bu açıdan Avrupa'nın en önemli gizemlerinden birisi olarak öne çıkıyor.

GİZLİ ANLAMLAR
Avrupa megalitleri çoğunlukla ilk çiftçiler çağı olan Neolitik dönemden, İÖ 5000 yıl ya da daha öncesinden kalmadır. Odaların uzun biçimleri Orta Avrupa’nın ilk kuşak çiftçilerinin kütüklerden yaptıkları uzun evleri hatırlatmaktadır.

Megalitler gibi “ritüel anıtlar”, biçim olarak benzersiz ve amaç bakımından muammadır: Çevresinde hendek olmayan daire biçimindeki kapalı alanların askeri ya da savunma açısından bir anlamı yoktur. Bunlara modern Batılı görüşüyle bakarsak, çiftçilerin ormanlık araziyi tarla açmak için temizlediklerini, avcı-toplayıcıların aksine bir yere yerleştiklerini düşünebiliriz.

Bu insanlar Neolitik dönem kazançlarından oluşan boş zamanlarında bir megalit yapmak için enerji ve çaba harcamış olabilirler. Ancak bazı megalitler, Neolitik çağın çok erken dönemine rastlamaktadır. Bunlar ilk güç yıllardan sonra eklenen seçimlik lüksler olamaz. Yine bunlar, gömme gibi işlevsel bir amaçla da tam olarak açıklanamazlar.

Yorumlar