200 Yıllık MeditasyonBir Budist rahibe ait olan, ancak kimliği henüz kesinleşmeyen bu vücut, yaklaşık 200 yıldır meditasyona devam ediyor. Uzmanlar bu vücudun ardındaki gizemi çözmek için araştırmalarına devam ediyor. 


Fotoğrafta gördüğünüz vücut, 200 sene önce meditasyon yaparken ölen bir keşişe ait. Yüzlerce yıl sonra bile bağdaş kurmuş şekilde bulunan rahibin kimlik belirleme çalışmaları devam ediyor. Ancak uzmanların gerçeğe çok yakın bir tahmini de var. 

Discovery News sitesinin haberine göre bir keşişe ait olan ve artık mumyalaşmış haldeki ceset, Moğolistan’ın Songinokhairkhan şehrinde bulundu. Hayvan derisiyle kaplı ve mumyalanmış haldeki bedenin, yaklaşık 200 yıldır bağdaş kurmuş bir şekilde durduğu tahmin ediliyor. Haberde Budist rahibin vücudunun tam olarak nerede ortaya çıkartıldığının ise belli olmadığı söyleniyor. Budist rahiple ilgili bilinen tek detay, vücudunun sığır derisiyle kaplı olduğu ve üzerinde turuncu renkte bir keşiş kıyafetinin bulunduğu. 

Ulan Batur Ulusal Merkezi Adli Tıp Kurumu ’ndaki araştırmacılar kalıntılar üzerinde hala çalışıyorlar ama, cesedin kime ait olduğuna dair bir tahminleri de var. Uzmanlar, mumyalanmış vücudun 1852 yılında doğan Tibetli Budist bir rahip olan ünlü hoca Lama Dashi-Dorzho Itigilov olduğunu düşünüyor. 

Itigilov’un 1927 yılında bağdaş kurmuş halde meditasyon yaparken öldüğü ve çam ağacından yapılmış bir tabuta konarak toprağa verildiği biliniyor. Itigilov’un mezarı 1955 ve 1973 yıllarında açılmış, vücudun sağlam olduğu ve hala meditasyon pozunda durduğu görülmüştü. 

MEDİTASYONU BİTMEMİŞ OLABİLİR !
Moğolistan’ın Songinokhairkhan eyaletinde 200 yıl önce meditasyona geçen Lama’nın (Tibetli Rahip ) çürümeyen bedeni ortaya çıkarılmıştı. Bedeni inceleyen Budist akademisyenler, 200 yıl önce meditasyona geçtiği düşünülen mumyalaşmış rahibin hala ölmediğini, rahibin “derin meditasyonda" olduğunu iddia etti.

Bedeni gün ışığına çıkan Budist’in "Lotus duruşu" adı verilen pozisyonda olduğu tespit edildi. İngiliz Independent Gazetesi'nin haberine göre rahibin açık olan sol eli ve Sutra öğütlerini sembolize eden sağ eli, eski geleneklere göre 'tukdam' (Budalık mertebesinden bir önceki aşama) meditasyonunda olduğuna dair bir işaret. 

Mükemmel şekilde korunmuş kalıntıların adli tıp uzmanları tarafından hâlâ araştırıldığının ifade edildiği haberde, mumyanın aslında hala derin meditasyonda olduğu ve “tukdam” denilen çok özel bir ruhsal evrede olduğunun tahmin edildiği ifade edildi. 

“Tukdam” denilen ruhsal evre mumyanın ölmediği ve gerçek bir Buda olmaktan bir adım uzakta olduğu anlamına geliyor. 

Bedeni inceleyen adli tıp uzmanları, mumyalaşmış bedenin Tibetli bir Budist öğretmene ait olduğunu düşünüyor.

Yorumlar